Es zinu kur kritīšu – palikšu tur spilvenu!

„Es zinu kur kritīšu – palikšu tur spilvenu!” jeb "Informācija visiem, kuri meklē ekstrēmus piedzīvojumus"

Kamēr gaisā vēl virmo pārdomas un viedokļi par to, kas notika šī gada sākumā Kolkā un kādēļ gāja bojā gados jaunais ekstrēmo sporta veidu piekritējs Renārs Mileika, palikušajiem ir īstais brīdis apdomāt kā rīkoties, lai šādas situācijas vairs neatkārtotos! Nu, labi… Lai vismaz līdz minimumam samazinātu iespēju, ka kas līdzīgs atkārtosies.

Šajā rakstā apskatīsim tikai vienu no iespējamajiem „glābšanas riņķiem”. Neiztirzāsim to, kādā tērpā vajadzēja ģērbties, cik svilpēm un lukturīšiem bija jākarājas kaklā, kā arī neanalizēsim paša rīcību vai to, cik ātri un pareizi tika sniegta palīdzība. Blakus nestāvēju, atbildēt nevarēšu.

Tātad, pie lietas! Šķiet, pats svarīgākais faktors, lai laikus saņemtu kvalitatīvu palīdzību krīzes situācijā, ir spēja paziņot kur un kas noticis. Iedomājaties, ka gaišā dienas laikā pakrītat uz ielas galvaspilsētas centrā. Pat ja nespēsiet izsaukt palīdzību pats, par to visticamāk parūpēsies ja ne pirmais vai otrais, tad vismaz trešais garāmgājējs. Pavisam cits stāsts jau ir kādā nomaļākā vietā. Ja tā ir pazīstama, iespējams, pa telefonu spēsiet izstāstīt, pie kuras „līkās priedes” ir gadījusies ķibele, taču nepazīstamā vietā tas jau varētu būt krietni grūtāk. Tas pats attiecas uz vietām, kurās grūti atrast orientierus – piemēram, atklātā jūrā.

Tātad, lai kādas likstas gadījumā varētu pasaukt palīgus, mums jāparūpējas par to, lai spētu visai precīzi noteikt savu atrašanās vietu, kā arī vienlaikus varētu par to ziņot draugiem, radiem, paziņām vai glābējiem.

Ņemot vērā mūsu ģeogrāfisko atrašanās vietu un klimatiskos apstākļus, vidējam letiņam ir ļoti grūti apmaldīties tuksnesī, tādēļ par šo pārdomu pamatu ņemsim vidējo Latvijas „pazušanas” scenāriju.

Domājot par šo „pazust”, prātā nāk plaši meži, purvi vai atklāta jūra. Tās ir vietas, kur visvieglāk nonākt bezpalīdzīgā stāvoklī vai apmaldīties. Protams, viss ir atkarīgs no dažādiem vides apstākļiem, jūsu fiziskā un garīgā stāvokļa, kā arī no tā vai esat viens, vai tomēr ķibele gadījusies vairākiem ļaudīm, un biedrs tomēr var sniegt palīdzīgu roku.

Šobrīd pats populārākais un visplašāk pieejamais komunikācijas līdzeklis ir mobilais telefons – iekārta, kas ir visai apbrīnojama un vienlaikus nodrošina saziņu, bieži arī navigāciju un, vied-telefonu gadījumā, var pat dot padomus kā rīkoties dažādās krīzes situācijās. Pat Latvijā pavisam nesen prezentēta jauna aplikācija (HealthPoint), kas izstrādāta sadarbībā ar NMPD un ir domātas jūsu saziņai ar dakteriem. Tātad, pirmā un vienlaikus visvienkāršākā lieta – ejam ārā, iemetam kabatā UZLĀDĒTU mobilo. Ja plānojat ilgāku gājienu, braucienu vai sportošanu – parūpējaties par to, lai šo ierīci varētu uzlādēt. Ja pieļaujat, ka iekārta var nonākt ūdenī, ielieciet to ūdensdrošā iepakojumā. Tāpat, iemācieties lietot visas tās opcijas, kas varētu noderēt. Pavisam vienkārši vai ne?

Vēl kāda, Latvijā pagaidām popularitāti neguvusi, iekārta, kas daļēji var aizstāt telefonu, turklāt daudzās situācijās varētu to pat pārspēt, ir Personal Locator Beacon (PLB) – latviskojot bāka, šur tur dēvēta arī par boju, kura sakariem izmanto nevis mobilo telefonu bāzes stacijas, bet gan satelītus. Šīs iekārtas var līdzināties gan telefonam, gan vienkārši nelielām kastītēm ar pāris podziņām. Tās ir aprīkotas ar visnotaļ dažādām, parasti viegli saprotamām un lietojamām funkcijām. Vienkāršākās iekārtas spēj noteikt jūsu atrašanās vietu, un nosūtīt dažas, iepriekš iestatītas, ziņas, piemēram, „OK, ar mani viss kārtībā!” vai arī „SOS! Steidzami nepieciešama palīdzība! Esmu nonācis nelaimē!” Kopā ar šo ziņu adresāts saņem arī ģeogrāfiskas koordinātes, kas nepieciešamības gadījumā var tikt nodotas glābšanas dienestiem. Ja esat nospiedis SOS pogu, ziņa, kopā ar informāciju par jūsu atrašanās vietu, ik pēc dažām minūtēm (intervālu iespējams iestatīt) tiek nosūtīta atkārtoti. Šādi adresāts vai adresāti nepārtraukti zina, kur jūs atrodaties un kā jums klājas. Sarežģītākas uzpariktes, kuras dēvē par Satellite messenger, jeb kā man labpatiktos latviskot - satelīta ziņnešiem, strādā abos virzienos. Tātad, spēj arī saņemt ziņas, nodrošinot pilnvērtīgu komunikāciju arī tādās vietās, kur parasts telefons jau būtu ārpus zonas.

Viens no šo iekārtu mīnusiem ir tāds, ka to cenas svārstās no dažiem simtiem eiro, līdz pat ar četriem cipariem rakstāmiem skaitļiem. Tas viss ir atkarīgs no ražotāja, funkcijām un citiem parametriem. Turklāt, ar šī ziņneša iegādi vien nepietiek – regulāri jāmaksā arī abonēšanas maksa.

Šeit nu jāpiesauc dažādu ekstrēmo sporta veidu izmaksas; Nereti pārējais ekipējums maksā tūkstošus, dažkārt pat desmitus tūkstošu. Vai gadījumā, ja spējat iztērēt šādu naudu, ir grūti piemest tos dažus simtus? Kādā pavisam sliktā situācijā, šāds ietaupījums var maksāt pat jūsu dzīvību!

Protams, nevajadzētu ziemā plikam doties purvā, jūrā vai kādā citā bīstamā vietā, bruņotam vien ar šo saziņas iekārtu, un cerēt uz to, ka par šiem dažiem simtiem esat iegādājis ne tikai komunikatoru, bet arī pāvesta svētību. Tomēr par šādas uzpariktes iegādi derētu padomāt daudziem: Visiem tiem, kuru nodarbes potenciāli var aizvest uz nomaļu un/vai bīstamu vietu.

Es ceru, ka ar laiku šādas mantiņas parādīsies arī mūsu sporta preču/ceļotāju veikalos un, pērkot kaitu, pūdera slēpes vai pārgājienu mugursomu, pārdevējs jums piedāvās arī šādu „glābšanas riņķi”. Piemēram, „SPOT”, kas ir viens no šādu iekārtu ražotājiem, lepojas ar to, ka mazā oranžā kastīte glābusi jau vairāk nekā 3000 dzīvību. Protams, tas tur, aiz okeāna… Pie mums tā varētu būt viena, varbūt divas dvēseles gadā. Šie skaitļi vienmēr šķiet nenozīmīgi, ja vien nedomājat par sevi vai saviem tuvajiem.

Kā teicis mans vectēvs: „Kam lemts sadegt, tas nenoslīks!”, taču, apzināti ejot darīt ko riskantu, padomājiet arī par to, lai dzīvs atnāktu mājās.

P.S. Pievienoju dažus linkus, kas var palīdzēt iepazīties ar šīm iekārtām – gan ražotāju lapas, gan citu ceļotāju veiktos testus un salīdzinājumus.

http://www.outdoorgearlab.com/Personal-Locator-Beacon-Revie… (salīdzinošais tests)

http://www.outdoorgearlab.com/Personal-Locato…/buying-advice (kā izvēlēties pareizo iekārtu)

http://www.wired.com/2012/10/satellite-messengers/all/ (salīdzina divas līdzīgas iekārtas, apraksts)

Daži populārākie ceļotājiem radītie produkti:

http://www.delorme.com/

http://www.findmespot.com/en/

http://www.acrartex.com/