Rīcība motocikla avārijas vietā
Ir pavasaris un straujiem soļiem tuvojas arī vasara. Vieni no pirmajiem siltā laika vēstnešiem uz ielām un šosejām ir motocikli. Kā redzam, katru gadu “brīvības baudītāju” uz močiem kļūst arvien vairāk, un līdz ar to pieaug arī ceļu satiksmes negadījumu skaits.
Cilvēkam ir divas rokas, divas kājas un viena galva. Ar rokām mēs stūrējam motociklu, ar kājām turam un ar galvu mēs to vadām.
Lai nenotiktu negadījums, ikviena motocikla vadītājam pirmkārt ir pienākums ievērot ceļu satiksmes noteikumus un drošas braukšanas principus. Taču ne vienmēr tas tā notiek, un ne visiem cilvēkiem ir pietiekami daudz veselā saprāta, lai nenonāktu ceļu satiksmes negadījumā.
Ja uz ceļa ir noticis nelaimes gadījums, cilvēkiem, kuri tajā ir iesaistīti un nav cietuši vai arī ir notikušā aculiecinieki, vispirms ir jāparūpējas par drošiem apstākļiem notikuma vietā – jāizvieto avārijas zīme un jānorobežo notikuma vieta.
Tuvojoties cietušajam, kurš ir kritis no motocikla, vispirms ir jāpārliecinās, vai šis cilvēks ir pie samaņas, tas ir – jāpārliecinās, vai cilvēks ir spējīgs adekvāti atbildēt uz jūsu uzdoto jautājumu. Ja tas tā ir un nav nekādu citu acīmredzamu pazīmju, kas liecina par apdraudējumu cietušā dzīvībai, piemēram, dzīvībai bīstama asiņošana, vispareizākais ir atstāt cietušo tajā pašā pozā un necensties novilkt ķiveri, pat ja pats motociklists uz to uzstāj. Ja braucējs jau ir piecēlies kājās, aktīvi kustas un ir noņēmis ķiveri, jāiesaka viņam palikt guļus stāvoklī un sagaidīt NMP brigādes ierašanos. Savukārt, ja cietušais ir bezsamaņā, ja ir konstatēta dzīvībai bīstama asiņošana, ir saudzīgi jānovelk ķivere un jāveic dzīvību glābjoši pasākumi – jācenšas apturēt asiņošanu un jāuzsāk atdzīvināšanas pasākumi (ja tas konkrētajā situācijā ir iespējams).
Visbiežākais nāves cēlonis motocikla avārijā ir dzīvībai bīstama iekšējā asiņošana, kuras apturēšana ir iespējama vienīgi ar ķirurģisku iejaukšanos. Biežākais invaliditātes cēlonis ir smagas galvas traumas un mugurkaula traumas. Roku un kāju slēgti lūzumi ir ļoti sāpīgi, taču tie neapdraud motociklista dzīvību un specifiska pirmā palīdzība nav nepieciešama.
Atceries – ja noticis ceļu satiksmes negadījums, zvanīt pa ārkārtas tālruni 112 vai 113. Informācija, kas jānodod dispečeram:
- Kur noticis negadījums?
- Kāds negadījums noticis?
- Cik cietušo?
Ja nezini savu atrašanās vietu, var izmantot aplikāciju eVeselībasPunkts vai 112 Latvija.
Un atceramies – galva ir domāta, lai ar to vadītu, nevis lai to dauzītu.
Uz tikšanos uz ceļa!
Nav komentāru
Komentēt
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.